Till lo.se Sök Meny
En politik som glömmer de arbetslösa

En politik som glömmer de arbetslösa

Regeringens budgetproposition för 2026 läggs fram i ett läge där arbetslösheten i Sverige är klart över EU-snittet. Hela 8,7 procent av svenskarna är arbetslösa, vilket är den tredje högsta arbetslösheten i EU. Samtidigt har efterfrågan på arbetskraft minskat. Antalet arbetslösa per vakans har stigit med över 20 procent sedan 2016 och ligger nu på den högsta nivån på över tio år, om man bortser från pandemiåret 2020. Färre jobb och högre konkurrens gör det svårare att komma in på arbetsmarknaden, särskilt i svaga konjunkturlägen.

I den senaste budgetpropositionen låter regeringen resurserna till den aktiva arbetsmarknadspolitiken stå i stort sett still. I stället verkar strategin vara att ersätta stöd med kontroll. Arbetsmarknadsområdet präglas framför allt av pris- och löneomräkningar och omfördelningar inom ramen, utan att några nya resurser tillförs.

För Arbetsförmedlingens förvaltningsanslag (1:1) höjs nivån nominellt, men ökningen äts till stor del upp av pris- och löneuppräkningar. Den tydligaste nya posten är satsningen på ”effektivare matchning och kontroll” – 100 miljoner kronor 2026, med planerad ökning kommande år. Därtill kommer ytterligare 38 miljoner kronor för att införa aktivitetskrav inom försörjningsstödet. Det handlar alltså om krav och kontroll och inte om insatser för att faktiskt hjälpa arbetssökande till jobb.

Parallellt minskar anslagen till insatser som syftar till att rusta människor. Anslaget för arbetsmarknadspolitiska program och insatser (1:3) beräknas minska jämfört med tidigare år. Det är ett bekymmer, eftersom just detta anslag finansierar de insatser som enligt forskningen har bäst effekt för att minska arbetslösheten – arbetsmarknadsutbildningar, förmedlingsinsatser och andra kompetenshöjande åtgärder. Sedan 2016 har anslaget för arbetsmarknadspolitiska program och insatser som andel av BNP mer än halverats.

Utvecklingen blir ännu tydligare om vi ser till hur mycket som satsas per inskriven arbetslös i anslaget för arbetsmarknadspolitiska program och insatser (1:3). 2016 låg nivån på drygt 32 000 kronor per person. I årets budget är den nere på knappt 16 600 kronor.

Denna utveckling innebär att de delar av arbetsmarknadspolitiken som har störst potential att stärka individers chanser på arbetsmarknaden bortprioriteras när behovet är som störst. Och det sker samtidigt som tryggheten för arbetslösa försvagas genom försämringar i arbetslöshetsförsäkringen och andra ersättningssystem. Kombinationen av mindre stöd och lägre ersättningar riskerar att lämna många utan både verktyg och ekonomiska förutsättningar att hitta ett nytt jobb.

LO har länge pekat på behovet av fler deltagare i arbetsmarknadsutbildningar, bättre förmedlingsinsatser och en stark arbetsförmedling. Men i stället ser vi nu mindre resurser till program, försämrade ersättningar och en arbetsmarknad med minskad efterfrågan på arbetskraft. Tyvärr riskerar denna politik att låsa fast arbetslösheten på en hög nivå, försvåra strukturomvandlingen, försämra matchningen och förlänga vägen tillbaka till arbete.

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

4 svar på ”En politik som glömmer de arbetslösa”

  1. Nils Andersson skriver:

    Högerregeringar har alltid sett om sitt hus. Förloraren är alltid den lilla medmänniskan. Den som fackföreningsrörelsen bildade S för. Varje gång en högerregering har haft makten. Så har den lilla medmänniskan varit förloraren.

  2. Anette skriver:

    Tack för ett bra skrivet inlägg!
    Det är många som är arbetslösa och tyvärr verkar det stiga mer och mer. Det som retar mig mest är att högerregeringen gör denna försämring nu! Får verkligen hoppas att högern har gjort sitt och att vid nästa val sitter de inte vid sk makten!
    Finns det någonting som Tidö har lyckats med?!
    Lätt för politiker att säga, söka viss antal jobb i månaden osv . Ersättningen blir lägre och kortare tid som du kan få ersättning. Medan de själva får avgångsvederlag osv om de själva blir arbetslösa.
    Det väntas bli en tufft år för sk vanligt folk! Hög arbetslöshet, sämre ersättning, elpriser som kommer att rusa… mm

  3. Arne Johansson skriver:

    Denne regering är inte intresserad av att hjälpa arbetare . Deras intresse grupp är arbetsgivare och deras förmögenheter. Dessutom så ligger deras intressesfär söder om Dalälven . Det meddeladet lämnas med jämna mellanrum

  4. Christin skriver:

    Det är med gråten i halsen man läster om allt som händer med a-kassan. Har arbetat i större delen av mitt liv och bidragit med pengar till a-kassan och facket i flera år. hade ett jobb som jag stortrivdes på med när jag vart uppsagt på grund av arbetsbrist. Jag är inte en person som vill gå hemma jag vill vara ute o jobba men i dessa tider är det ju inte lätt att få något nytt arbete. Förstår inte varför regeringen ska sparka på oss som redan ligger ner. Jag får ut en låg a-kasaa. Var föräldraledig och kom tillbaks till jobbet o han jobba ett halvår sedan vart jag uppsagt och innan jag var föräldraledig var jag sjukskriven för utbrändhet. Så jag är ingen person som vill vara hemma om dagarna jag vill arbeta och känna mig behövd men i dessa tiden är det svårt att jag ett nytt jobb. Tycker Kristersson och hans gäng ska pröva att vara arbetslös så får dom se hur det är. hoppas denna regering åker ut nästa gång det är väl dom hittar ju bara på en massa dumheter.

    Mvh

Prenumerera på inlägg

Ange din mailadress och få en notifikation när nya inlägg publiceras.

Loading
+

Prenumerera på inlägg

Ange din mailadress och få en notifikation när nya inlägg publiceras.

Loading